• Kupuj u nas i pomagaj dzieciakom!
  • Gwarancja satysfakcji - 14 dni na zwrot
  • INWENTARYZACYJNA PRZERWA W DZIAŁANIU SKLEPU DO 31.03.2024!
do kasy suma: 0,00 zł

Bezpieczeństwo dziecka w aucie

Bezpieczeństwo dziecka w aucie

Zapewnienie maluszkowi jak największego bezpieczeństwa podczas jazdy samochodem jest oczywistością dla każdego odpowiedzialnego rodzica. Jak zatem bezpiecznie przewozić dziecko w samochodzie? Odpowiedź na to pytanie nie jest tak prosta, jak mogłoby się wydawać. Najbardziej podstawowym sposobem zapewnienia dziecku bezpiecznej jazdy jest zamontowanie w samochodzie fotelika. Jednak, aby skutecznie chronić pociechę w podróży, nie wystarczy kupić „jakiegoś” fotelika, w którym dziecko „jakoś” się mieści.

[product id="6244, 6258, 6213, 6388"]

Obowiązkowe zabezpieczenie dzieci

Nowe, obowiązujące od maja 2015 r. prawo drogowe, z nielicznymi wyjątkami, nakazuje przewożenie dziecka o wzroście do 150 cm wyłącznie w foteliku samochodowym. Najodpowiedniejszym miejscem na jego umieszczenie jest środek tylnego siedzenia. Foteliki 0-13 kg, czyli te dla dzieci do 15. miesiąca życia, można również zamontować na przednim siedzeniu, tyłem do kierunku jazdy, jednak wyłącznie wtedy, gdy poduszka powietrzna jest dezaktywowana lub usunięta (w przeciwnym wypadku takie umiejscowienie fotelika jest zakazane i grozi mandatem). Jazda taksówką czy cudzym autem nie zwalnia z konieczności wsadzenia malucha do fotelika – jest on mu niezbędny w każdej podróży. Uwaga! Za przewożenie dziecka bez fotelika grozi mandat w wysokości 150 zł i 6 punktów karnych.

Fotelik samochodowy - pożądane cechy

Dobry fotelik samochodowy to taki, który jest dobrze dopasowany do wagi i wzrostu dziecka. Wyróżnia się kilka grup fotelików:

  • grupa 0 – przeznaczona dla maluszków ważących do 10 kg, w wieku 6-9 miesięcy,
  • grupa 0+ – dla niemowlaków o wadze do 13 kg, mających 12-15 miesięcy,
  • grupa 1 – nadaje się dla dzieci ważących 9-18 kg i mających nie więcej niż 4 lata,
  • grupa 2 – przeznaczona dla pociech o wadze 15-25 kg, w wieku 4-6 lat,
  • grupa 3 – dla dzieci ważących 22-36 kg, w wieku 6-12 lat.

Odpowiednio do przybywających centymetrów i kilogramów zachodzi więc potrzeba systematycznej wymiany fotela. Istnieją również foteliki z grup łączonych. Wybierając taki opatrzony numerem 2+3, zapewnia się bezpieczną jazdę dziecku ważącemu od 15 do 36 kg i unika częstej wymiany dziecięcego „towarzysza” podróży autem.

Atestowane foteliki dla dzieci

Przeglądając bogatą ofertę fotelików samochodowych, należy zwrócić uwagę na pewne oznaczenia. Dobry fotelik będzie opatrzony wzmianką dotyczącą spełnianych przez niego europejskich norm i wymagań technicznych. Należy szukać symboli ECE R4403 albo ECE R4404. Sam certyfikat to jednak za mało, by uznać dany fotelik za bezpieczny. O tym, jak zachowają się foteliki w czasie ewentualnego nieszczęśliwego zdarzenia na drodze, informują wyniki restrykcyjnych crash testów, takich jak ADAC, OEAMTC czy ANWB. Skala punktów to 1-5, a za względnie bezpieczny można uznać fotel oceniony na 3. Warto także upewnić się, czy fotelik posiada 5-punktowe pasy bezpieczeństwa, pozwalające na odpowiednie utrzymanie dziecka w fotelu. Powyższe wymagania spełniają m.in. foteliki firmy Klippan, będącej wiodącym producentem akcesoriów samochodowych.

Dopasowanie fotelika do auta

Przed zakupem fotelika dobrze jest upewnić się, czy będzie on pasował do auta. Siedzenie powinno posiadać 3-punktowy pas bezpieczeństwa. Ponadto większość nowych modeli samochodów ma na wyposażeniu system montowania ISOFIX. Decydując się na ten rodzaj zaczepów, zapewnia się maluszkowi dodatkowe bezpieczeństwo – ISOFIX osiąga bowiem pozytywne wyniki w testach zderzeniowych.

Foteliki RWF - czy warto z nich korzystać?

Tyłem do kierunku jazdy przewozi się jedynie niemowlęta? Niekoniecznie. Badania wykazały, że foteliki RWF (rear way facing), czyli montowane tyłem do kierunku jazdy, zapewniają maluszkowi, ale i starszemu dziecku, dużo większe bezpieczeństwo jazdy. W takiej pozycji siły, jakie działają na głowę i kręgosłup małego podróżnika w trakcie kraksy rozkładają się korzystniej, zmniejszając prawdopodobieństwo uszkodzeń ciała. Dlatego warto wozić pociechę w ten sposób tak długo, jak będzie to możliwe. Z zaopatrzeniem się w fotelik montowany tyłem nie ma obecnie problemu – wiele firm, takich jak Klippan, oferuje wysokiej jakości, testowane foteliki samochodowe przystosowane do montażu w ten właśnie sposób.

Argumenty za i przeciw fotelikom RWF

Mimo bezsprzecznie wysokiego poziomu bezpieczeństwa, jakie daje przewożenie dziecka w foteliku RWF, rodzice często znajdują mnóstwo argumentów przeciwko ich użyciu. Jednak czy słusznie? Maluch może oprzeć „zbyt długie” nóżki o siedzenie albo lekko je zgiąć. Z kolei „brak widoków za oknem” jest w rzeczywistości dużo bardziej prawdopodobny przy jeździe przodem, kiedy dziecko widzi jedynie oparcie przednich foteli. Problem zwany „nie widzę, co robi dziecko” z łatwością rozwiążą dodatkowe lusterka w samochodzie.

Zwiększenie komfortu

Aby zapewnić dziecku nie tylko bezpieczną, ale i wygodną podróż, można skorzystać z szerokiego wyboru poduszek samochodowych, jakie oferuje np. firma Sandini. Specjalne „rogale” samochodowe zabezpieczą szyję i główkę dziecka, a poduszki przystosowane do spania w aucie pozwolą maluchowi komfortowo ułożyć się do drzemki.

Dodatkowe akcesoria dla dzieci

Na podróż z dzieckiem warto zabrać przydatne akcesoria. Torba dla mamy pomieści niezbędne pieluszki, kosmetyki, ubranka i zabawki dziecka. Jeśli chodzi o te ostatnie, to dobrze mieć je pod ręką, by w czasie długiej drogi zająć czymś marudną pociechę. Sprawdzą się m.in. miękkie zabawki sensoryczne, które uczą przez zabawę, a przy tym wspaniale zajmują czas.

strona tulisie.pl do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl