• Kupuj u nas i pomagaj dzieciakom!
  • Darmowa wysyłka od 297 zł (kurier 24h)
  • 30 DNI NA ZWROT!

Ekologiczny aspekt pieluszek wielorazowych

Ekologiczny aspekt pieluszek wielorazowych

Dlaczego pieluszki jednorazowe są brudne i niebezpieczne

Dzieci robią mnóstwo kupy. Właściwie, to przeciętne dziecko wymaga zmiany pieluchy 6-8 razy dziennie. Jeśli nie jesteś zwolennikiem wychowania bezpieluszkowego Twoje dziecko zużyje od 6500 do 10 000 pieluszek zanim, w wieku około 2,5 lat, zaczniesz uczyć je siadać na nocnik. Jeśli będziesz używać jednorazówek, a także jednorazowych chusteczek, koszt miesięczny na jedno dziecko wyniesie około 75-100 dolarów (ok. 260-350 zł), a roczny może dojść do 1200 dolarów (ok. 3500 zł), na cały okres "pieluszkowania" wydasz nawet do 3000 dolarów (ok. 10.500 złotych) !

Według badań z 2010 roku, jedna trzecia matek w USA jest zmuszona do cięcia wydatków na nawet najbardziej podstawowe produkty (jak żywność, media, opieka i wydatki na dzieci), by przeznaczyć zaoszczędzone w ten sposób fundusze na… pieluchy. Więcej o ekonomii wielokrotnego pieluchowania przeczytasz w artykule Ekonomiczny aspekt pieluszek wielorazowych. [et_bloom_locked optin_id="optin_3"] content [/et_bloom_locked] Lecz pieluszki jednorazowe, oprócz kosztu osobistego, jaki ponoszą rodzice, kosztują nas o wiele więcej. To koszty ludzkości i koszty, jakie poniesie planeta. Dlatego właśnie proszę: rozważ poniższe, niepokojące fakty, które mogły Ci umknąć w biegu dnia codziennego:

Jednorazowe społeczeństwo

Około 90-95% amerykańskich dzieci każdego roku zużywa 27,4 miliardów jednorazowych, sztucznych, plastikowych pieluszek. Przekłada się to na 3,5 miliona ton śmieci rocznie. Wystarczająco, by wypełnić 15 stadionów Jankesów, albo wyłożyć autostradę z ziemi na Księżyc. 9 razy. Każdego roku!

Jednorazowe pieluszki są trzecim w kolejności produktem konsumpcyjnym, składającym się na odpady. Ponadto, stanowią około 30% odpadów nieulegających biodegradacji. Jedynymi śmieciami, które przewyższają liczbę jednorazowych pieluch są gazety oraz pojemniki na żywność i napoje. Może się wydawać, że jedno dziecko nie może zbytnio przyłożyć się do powiększenia tej statystyki, jednakże każdy maluch, noszący jednorazowe pieluszki w przeciągu dwóch lat wytworzy... tonę odpadków. (Tak, dosłownie tonę toksycznych odpadów. Zastanów się, jak miło byłoby zakopać te odpady na swoim własnym podwórku...) Rozkład pieluszek, wystawionych na działanie światła słonecznego i powietrza zajmuje setki lat. A że pieluszki są przewożone na wysypiska, a potem są zasypywane innymi śmieciami, schowane przed promieniami słońca i bez dostępu powietrza, nikt dokładnie nie wie, ile zajmie ich rozkład. Setki lat? A może tysiące? Bez wystawienia na działanie słońca i powietrza nawet tak zwane „przyjazne środowisku” pieluszki biodegradowalne NIE ulegają rozkładowi na wysypiskach. I są takim samym problemem jak zwykłe, standardowe pieluchy jednorazowe. A co najsmutniejsze, te 5 minut, które zajmie Ci przeczytanie tego artykułu, oznacza kolejnych 200 000 jednorazowych pieluch wywalonych na wysypiska w samych Stanach Zjednoczonych. I będą się tam rozkładać przez co najmniej 500 lat.

Dla lepszego zobrazowania - jeśli Kolumb używałby Pampersów, jego kupa prawdopodobnie walałaby się gdzieś tam, pośród amerykańskich wysypisk.

Jeśli koszt związany z nieskończonym zapełnianiem wysypisk pieluchami nie byłby wystarczający, weź pod uwagę, że nasze wysypiska to już około 5 milionów nieprzetworzonych odpadów wyprodukowanych przez człowieka - wyśmienite środowisko do rozwijania się różnorakich chorób, które mogą zatruć nasze wody gruntowe. EPA (The Environmental Protection Agency, Agencja Ochrony Środowiska - agencja federalna Stanów Zjednoczonych działająca w celu ochrony zdrowia ludzkiego oraz środowiska naturalnego) wykazuje, ze „ (...) pewna część odpadów złożonych z jednorazowych pieluch, wyrzucanych na amerykańskich wysypiskach każdego roku, to w zasadzie biodergradowalne odpady ludzkości zachowane na wieczność.” Fuj. Za każdym razem, gdy wyrzucasz jednorazową pieluchę do kosza, dokładasz się do 42 000 000 kg (42 tysięcy ton!) kupy, które każdego roku są wyrzucane wprost do środowiska. Zarówno Amerykańska Akademia Pediatryczna (American Academy of Pediatrics), jak i Stowarzyszenie Amerykańskiej Służby Zdrowia (American Public Health Association) zaznaczają, że fekalia i mocz NIE powinny być wyrzucane razem ze standardowymi śmieciami, ponieważ zatruwają wody gruntowe i roznoszą choroby. Właściwie, to na każdym opakowaniu jednorazowych pieluszek są instrukcje, w jaki sposób opłukać pieluszkę i spłukać fekalia w toalecie przed wyrzuceniem jej do kosza! Czy KIEDYKOLWIEK na Twoich oczach ktoś opłukiwał jednorazową pieluszkę nad muszlą toaletową przed wyrzuceniem jej do kosza? Ano właśnie...

Jednorazowe pieluszki i wzrost cen benzyny

Dla nas, jako społeczeństwa, koszt pieluszek jednorazowych w ich pełnym cyklu jest o wiele wyższy niż może się wydawać. Nawet faktoring wody i energii, używanej do prania pieluszek wielorazowychbiorąc pod uwagę pełne kosztyod farmy, przez fabrykę aż do sklepu, w porównaniu do pieluszek wielorazowych wynosi:

  • 2,3 razy więcej zużytej wody
  • 3,5 razy więcej zużytej energii
  • 8,3 razy więcej zużytych surowców nieodnawialnych (jak ropa lub minerały)
  • 90 razy więcej zużytych surowców odnawialnych (jak pulpa drzewna lub bawełna)
  • oraz od 4 do 30 razy więcej powierzchni potrzebnej do hodowania lub wydobywania surowców odnawialnych.

Rany! Pieluchy wielorazowe kontra pampersy - porównanie Ale kopmy głębiej... Jednorazowe pieluszki niemalże ociekają ropą. Ropa to surowiec wykorzystywany w produkcji polietylenu do pieluszek jednorazowych i potrzeba około 1 filiżanki czystej ropy by wytworzyć tworzywa sztuczne na jedną jednorazową pieluszkę. Idąc dalej, szacując, że zużyjesz (a raczej zrobi to Twoje dziecko) około 6500 pieluszek, będzie to oznaczać, że potrzeba było około 1500 litrów ropy na 2,5 roczny zapas pieluszek Twojego malucha. Nie wliczając w to ropy potrzebnej na działanie fabryki czy transport towarów.

Dokładnie tak: 2-2,5 roczny zapas pieluszek zużywa więcej ropy niż potrzebne jest na wyprodukowanie smaru do Twoich samochodów. Wszystkich, jakie będziesz miał w swoim życiu.

Dla społeczeństwa oznacza to tyle, że potrzeba około 13 miliardów litrów ropy by wyprodukować roczny zapas pieluszek dla samych Stanów Zjednoczonych. Oraz około 250 000 ściętych drzew (ćwierć miliona!). W tym samym okresie, tyle ropy wystarczyłoby do napędzenia około 5 222 000 samochodów. Nie można bagatelizować wagi kwestii, jaką jest zmniejszenie zużycia paliw kopalnych poprzez świadome wybory rodziców w kwestii pieluszek. Zużywanie tej resztki ropy, jaka została nam na naszej planecie, by nieodpowiedzialnie radzić sobie z kupą jest prawdopodobnie najbardziej idiotycznym działaniem, jakie jesteśmy w stanie sobie wyobrazić. No, może poza jednorazowymi butelkami na wodę. Tak lekkomyślne zużywanie ropy zagraża nie tylko naszemu bezpieczeństwu środowiskowemu, lecz także bezpieczeństwu ekonomicznemu oraz narodowemu. W miarę jak zużywamy łatwą i tanią do wydobycia ropę, która nam jeszcze została, na wybujałe udogodnienia jak jednorazowe pieluszki i butelki na wodę, będziemy coraz bardziej zależni od kosztownej i trudnej do wydobycia ropy, zalegającej pod dnem oceanu, pod dziewiczą Arktyką, w piaskach smołowych, a także od Środkowego Wschodu i Wenezueli. Będziemy musieli znosić coraz więcej wzrostów cen paliwa, katastrofy ekologiczne oraz, co najbardziej przerażające, polityczne przepychanki z tym związane. Czy masz ochotę iść na wojnę o surowce, spowodowaną potrzebą, by moczyć pupy naszych dzieci w zapoconych, chemicznych tworzywach sztucznych? Tekst jest tłumaczeniem artykułu za zgodą Small Footprint Family, oryginał można znaleźć tutaj: Dangers of disposable diapers. Dane liczbowe i porównania odnoszą się do Stanów Zjednoczonych. Stawki dolarowe przeliczone zostały według kursu 1USD = 3,5 PLN.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl