• Kupuj u nas i pomagaj dzieciakom!
  • Darmowa wysyłka od 297 zł (kurier 24h)
  • 30 DNI NA ZWROT!

Ekonomiczny aspekt pieluszek wielorazowych

Ekonomiczny aspekt pieluszek wielorazowych

Ekoprodukty są zazwyczaj droższe niż ich podstawowe zamienniki. Tymczasem ekologiczne pieluszki stanowią wyjątek – używanie ich przez cały okres pieluchowania malucha, poza wieloma innymi korzyściami, pozwala także zaoszczędzić sporą sumę pieniędzy. Jak to możliwe?

Pampersiaki kontra pieluchy wielorazowe

Wielu rodziców stosuje zwykłe „pampersy” z przyzwyczajenia. Robią tak miliony osób na całym świecie, nie widząc potrzeby zmiany tego nawyku – tym bardziej, że nie trwa on latami, a zaledwie przez ok. 2 – 3 lata, póki dziecko nie nauczy się samodzielnie korzystać z nocnika czy ubikacji (warto przy tym zauważyć, że dzieci pieluchowane przy użyciu pieluszek jednorazowych często znacznie później decydują się na rozpoczęcie samodzielnego załatwiania potrzeb fizjologicznych, na co wpływ ma również nastawienie rodziców, dla których, niestety, zmiana pampersa jest często wygodniejsza niż poświęcenie maluszkowi czasu na naukę siusiania do nocnika). Jednak, gdy te 2 – 3 lata pomnożymy przez koszt jednej paczki popularnych pieluszek jednorazowych oraz przez ilość pieluch zużywanych w ciągu doby, dojdziemy do wniosku, że przewijanie malucha w pierwszych latach jego życia pociąga za sobą olbrzymie koszty – co doskonale pokazuje przykładowe wyliczenie poniżej.

Proste porównanie kosztów

Aby nie opierać się jedynie na teorii, warto porównać koszty stosowania obu rodzajów pieluszek: jednorazowych i wielorazowych.

Koszt stosowania pieluch jednorazowych

Paczka zwykłych pampersów, w zależności od ilości sztuk w środku i typu pieluszek, kosztuje od 50 do 130 zł. Mogłoby się wydawać, że nie jest to duża kwota, jednak dziecko zużywa od kilku do kilkunastu pieluch dziennie, a co za tym idzie – nawet duże opakowanie pampersów zużywa się już po kilku dniach i trzeba kupić nowe, a potem następne i następne. W rezultacie, zanim maluch nauczy się korzystać z nocniczka, na same pampersy wydaje się ponad kilka tysięcy złotych!

[product id="27,28,29"]

Przykładowe wyliczenie

Przyjmijmy, że przeciętna cena za dużą paczkę 100 popularnych pieluszek jednorazowych wynosi 100 zł – 120 zł (stawki na 2015 r.). Jeżeli dziecko jest przewijane ok. 7 – 10 razy na dobę, miesięcznie zużywa się ok. 200 – 300 pieluszek. Na miesiąc potrzebne są więc 2 – 3 duże paczki pieluch jednorazowych, za które łącznie trzeba zapłacić ok. 200 – 350 zł. [et_bloom_locked optin_id="optin_3"] content [/et_bloom_locked] W ciągu 1 roku na pieluchy należy zatem przeznaczyć kwotę ok. 2.400 – 4.200 zł. Koszt ten oczywiście spada wraz z wiekiem dziecka i wynikającą z tego coraz rzadszą potrzebą przewijania, jednak nawet dziecko przewijane ok. 2 – 3 razy na dobę potrzebuje 60 – 90 pieluch miesięcznie, za które w skali roku tak czy inaczej trzeba zapłacić ok. 1.500 – 2.000 tysięcy złotych.

Jeśli te szacunkowe koszty pomnożymy przez ilość lat pieluchowania dziecka, otrzymujemy prosty rachunek: przez ok. 2 – 3 lata i przy uśrednionej liczbie 7 przewinięć na dobę na same tylko pieluchy rodzice wydadzą w przybliżeniu bagatela 5.000 – 12.600 złotych!

Koszt stosowania pieluszek wielorazowych

W porównaniu z pampersami, pieluszki wielorazowe są naprawdę dużo lepszym wyborem. Nie tylko kosztują mniej niż tradycyjne pieluchy, ale również nie wymagają ciągłego kupowania dziesiątek kolejnych opakowań. Dzięki temu, że zużytą pieluszkę można wyprać w pralce i użyć jej ponownie, na cały okres pieluchowania wystarczy np.:

  • ok 10-12 sztuk pieluch typu otulacz/hybryda,
  • kilkanaście lub nieco powyżej 20 wkładów chłonnych (z mikrofibry, bambusa, bawełny organicznej) do stosowania wraz z pieluszką typu otulacz/hybryda

Jest to zdecydowanie bardziej ekonomiczne rozwiązanie i nawet jeśli doliczy się do tego cenę zużywanych podczas prania mediów: wody i prądu, można zauważyć ogromne korzyści dla portfela rodziców. Początkowe koszty zakupu pieluszek mogą wydawać się duże, ale zwrócą się one bardzo szybko i nie spowodują pojawienia się kolejnych. Ponadto pieluszki wielorazowe, odpowiednio pielęgnowane, będą mogły posłużyć przy kolejnym dziecku, co również jest metodą na oszczędności w budżecie młodych rodziców.

Przykładowe wyliczenie

Pieluszki wielorazowe dostępne są w szerokiej gamie rozmaitych rodzajów, a także mogą być stosowane zamiennie – zwykle ekorodzice mają pod ręką różne typy pieluch/wkładów, które przydają się na rozmaite sytuacje. Przyjrzyjmy się cenom dwóch najczęściej wybieranych rozwiązań, a więc pieluszek AIO - wersja droższa lub zamiennie pieluszek typu hybryda + wkład chłonny - wersja tańsza. Poniżej kilka propozycji rozwiązań dostępnych w naszym sklepie:

Podsumowując, komplet pieluszek wielorazowych, z jakich dziecko będzie mogło korzystać przez cały okres pieluchowania, może kosztować w granicach 2.000 zł. Jeśli poszukamy, to używane pieluchy możemy kupić za połowę tej ceny, czyli nawet za 1.000 zł.

Ta kwota w porównaniu z 5 – 12 tys. złotych za typowe pampersy jest wręcz szokująco niska! I tym bardziej powinna zachęcić rodziców do wprowadzenia zmian w sposobie przewijania dziecka. Nawet jeśli pokusimy się o doliczenie ceny za zużycie wody i prądu oraz za środki piorące i dodatki, papierki czy też woreczki na zużyte pieluszki, które w skali aż 2 lat mogą wynieść jedynie ok. 700 – 1.000 zł, nadal otrzymujemy kwotę (ok. 1.700 – 3.000 zł) wręcz niewspółmiernie niską do ceny za pampersiaki, jakie przy okazji zaśmiecają środowisko i nie zawsze są bezpieczne dla pupy bobasa.

Te koszty można obniżyć!

Warto przy tym zaznaczyć, że sugerowane ilości pieluszek i wkładów można nabyć stopniowo, jak również można zdecydować się na mniejszą ilość pieluch i akcesoriów. Podane tu liczby posłużyły jedynie jako przykład, a nie wyznacznik faktycznego zużycia; tę kwestię rodzice mogą dostosować do indywidualnych potrzeb ich dziecka.

Ekopieluchy to nie tylko kwestia oszczędności pieniędzy

Pomimo tych wyliczeń, nadal nie czujesz się przekonana do pieluszek wielorazowych i wolisz zwykłe jednorazówki? To Twój wybór i – oczywiście – wychowania ukochanego maleństwa nie wypada rozpatrywać wyłącznie pod kątem pieniędzy, bo na dzieciach, jak głosi stara prawda, nie powinno się oszczędzać. Ale gdy za zmianą pieluszek na ekologiczne przemawiają nie tylko aspekty finansowe, lecz także zdrowotne i prośrodowiskowe (o czym więcej przeczytasz w innych artykułach na blogu Amedu.pl), warto zastanowić się, czy uparte trwanie przy rutynowych rozwiązaniach nadal ma sens.

Ekopieluchowanie to wybór, jaki daje wiele korzyści dziecku, rodzicom oraz środowisku naturalnemu. Od narodzin aż do nocnikowania malucha często wystarczy jedynie kilkanaście pieluszek wielorazowych, co w porównaniu z setkami, a wręcz tysiącami popularnych „pampersiaków” stanowi ogromną różnicę – to krok w stronę bezpieczeństwa, komfortu i zdrowia dziecka, ochrony natury, jak i racjonalnego gospodarowania pieniędzmi.

 

do góry
{nocache:2bd84e9ad194957f97f9698b7e75f6e8#0}
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl