Zmiana na pieluszki wielorazowe

Zmiana na pieluszki wielorazowe

Pieluchy wielorazowe są często odpowiedzią na koszty, kłopoty zdrowotne oraz zanieczyszczenia środowiska, których przyczyną są jednorazowe pieluszki. Niestety, korzyści płynące z używania wielokrotnych pieluszek utonęły pod miliardami dolarów przeznaczonych na reklamę przez Proctor & Gamble, w celu omamienia rodziców oraz uzyskania potężnej pozycji na rynku.

Ale nawet najlepszy PR firm nie jest w stanie pokonać wzbierającej fali rodzin, która domaga się lepszego, w imieniu ich dzieci i w imieniu planety!

W dzisiejszych czasach wielorazowe pieluszki są równie skuteczne, co jednorazowe, są produkowane w wielu stylizacjach, wielkościach, przesłodkich kolorach i wzorach! Dzięki rzepom, ściągaczom, wełnie i miękkiej wyściółce z TPU, stare pieluszki i przegrzane, sztuczne gatki są najzwyklej w świecie reliktem przeszłości.

Czy pieluszki kiedykolwiek wyglądały bardziej słodko?

Nowy system pieluszek wielorazowych nie wymaga już śmierdzącego cebra na pieluchy, można je spokojnie prać w pralkach, używając mniej wody niż byłoby potrzebne, gdyby Twoje dziecko za każdym razem korzystało z regularnej toalety. Dobry system prostych pieluszek wielorazowych, składający się z 24-36 pieluszek, zazwyczaj kosztuje od 200 do 500 dolarów (700-1750 zł), ale potem nie trzeba już ich dokupować. Więcej! Można je zachować do użytku dla kolejnych dzieci. To ogromne oszczędności w porównaniu do pieluszek jednorazowych! Jeśli dobrze radzisz sobie z szyciem, to w sieci znajdziesz mnóstwo wzorów, jak uszyć wielorazowe pieluszki, chusteczki czy torby, co prawdopodobnie jest najtańszą możliwą opcją. Bardzo dobrym i praktycznym rozwiązaniem są również wielorazowe pieluszki All in One, które przypominają jednorazowe pieluszki w tym, że można bardzo łatwo i szybko przewinąć dziecko.

Pieluszki All-in-One mają jeden rozmiar, więc standardowo można je dopasowywać do wielkości dziecka - od noworodka do całkiem sporego brzdąca.

Do kompletu potrzebujemy również dwóch toreb na brudne pieluchy, żeby trzymać w nich pieluszki do prania oraz nieprzepuszczalnej torby do podróży. Możesz również używać chustek do wycierania - maczamy chusteczki w domowym roztworze, zrobionym z wody źródlanej zmieszanej z odrobiną szarego mydła, lawendy oraz olejkami z drzewa herbacianego. Voila! Nietoksyczne, tanie pieluchowanie!

Maluchy bez pieluszek?

Jeśli sądzisz, że używanie pieluszek wielorazowych jest naturalne, ekonomiczne i przyjazne środowisku, wyobraź sobie to: zupełny brak pieluszek! Idea „naturalnej higieny dziecięcej” może wydawać się radykalna lub wręcz niemożliwa, lecz przez większość ludzkiej egzystencji na Ziemi, rodzice mieli czyste, suche i szczęśliwe dzieci bez używania pieluch. Nawet dzisiaj, w wielu kulturach na całym świecie, matki wciąż wychowują dzieci w pewnych odmianach wychowywania bezpieluszkowego (EC), ucząc dzieci, jakie symptomy wskazują im, że muszą się załatwić - zupełnie jak w przypadku uczucia głodu lub chęci spania - a potem po prostu trzymają dzieci nad nocnikiem. Wielu postępowych rodziców w Stanach także postępuje wg idei EC, zupełnie unikając użytkowania pieluch, ciesząc się dziećmi korzystającymi z nocników już w wieku roku! Robiliśmy tak przez kilka pierwszych miesięcy życia Babyzilli i to było naprawdę proste, dopóki nie przeprowadziliśmy się na drugą stronę kraju i nie musieliśmy przerzucić się na wielorazowe pieluchy.

Możesz wiele zmienić

Jeśli już używasz pieluszek wielorazowych, możesz namówić innych rodziców, by także zaczęli ich używać. Jak ?

 • Dziel się tym artykułem.
 • Noś na co dzień przypinki odwołujące się do wielorazowych pieluch (albo cokolwiek innego, co wspiera ideę)
 • Pisz posty na Facebooku lub Tweeterze, zachęcaj znajomych do pytania o wielorazowe pieluszki.
 • Bloguj lub pisz o wielorazowych pieluchach.
 • Zorganizuj grupę dla pieluszek wielorazowych wśród lokalnych mam, w placówkach opieki zdrowotnej, w szpitalach czy porodówkach.
 • Napisz do lokalnej stacji telewizyjnej lub gazety z prośbą o artykuł o wielorazowych pieluszkach.

Wspólnie możemy pomóc wielu rodzicom podejmować decyzje w temacie pieluszek, które będą oparte na rzetelnej wiedzy. Cytując słynne słowa Margaret Mead:

Nigdy nie lekceważ siły kilku osób, oddanych sprawie by zmienić świat. Tak naprawdę, to jedyne, co dotychczas było potrzebne.

Tekst jest kontynuacją artykułu Small Footprint Family, oryginał można znaleźć tutaj: Dangers of disposable diapers. Zobacz również Ekologiczne aspekty pieluszek wielorazowych i Zdrowotne aspekty pieluszek wielorazowych.

 • Grovia - Pieluchy wielorazowe dla dzieci i niemowląt
 • Close Parent - Pieluchy wielorazowe, nosidełka dla dzieci i niemowląt
 • Reer
 • Tula - Nosidełka i chusty do noszenia dzieci i niemowląt
 • Mummi Baby
 • Klippan - Foteliki samochodowe dla dzieci
do góry
{nocache:4ace712cf211dede9d69b3e31acfdf2d#0}
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl